1 – تخم کتان: که به دانه قناری مشهور است ، طبیعتی گرم دارد و حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربوهیدرات و املاح معدنی می باشد .

2- تخم ارزن: طبیعتی سرد و خشک دارد و دانه ایست قلیایی و سرشار از پروتئین و منبعی غنی از ویتامین A و فسفر و املاح معدنی گوناگون . معمولاً آن را با مخلوط تخم کتان به قناریها میدهند . به این ترتیب که دو قسمت تخم کتان را با یک قسمت تخم ارزن مخلوط کرده و در اختیار قناریها می گذارند .
اما نظر من این است که کتان رو به صورت جدا و تنها بدید به قناریها و ارزن رو در دان مخلوط استفاده کنید فقط(ضمنا هموز هم بین علما اختلافه که طبع آن گرم است یا سرد)ولی اینجور که من از اکثریت شنیده ام ارزن ریز (یا همان ارزن سفید) سرد و خنک است و ارزن درشت (که به ارزن سرخ هم معروفه) طبیعتی گرم داره.

3- تخم کاه: که طبیعتی سر دارد و دارای املاح معدنی غنی ، تأمین کننده آهن ، اشتها آور ، ضد یبوست و بر طرف کننده برونشیت است . و در زمان جوجه کشی میتونید اون رو به صورت جدا در ظرفی جلوی قناریها و مخصوصا جوجه های تازه جداشده بگذارید تا بخورن(به دو دلیل:اشتها اور است و گرمی غذای تخم مرغی را خنثی میکند )

4- تخم خرفه: طبیعتی سرد دارد و دارای املاح معدنی بوده و خاصیت تمییز کنندگی دستگاه گوارش و ضد انگل روده را دارد.جلال اقابابايي ضمنا توصيه ميكنم از خرفه داخل مخلوط استفاده نكنيد و خرفه رو روي غذاي تخم مرغي بديد
يا با بادام رنده شده قاطي كنيد و بديد به قناريها
و شنيده ام مصرف خرفه خالي كمي هم قناري هارو يوپس ميكنه
و از مصرف تنهاي اون خود داري كنيد

5- تخم کلم قمری: طبیعتی سرد دارد و دارای املاح معدنی مفید بوده و یک پاک کننده مؤثر است .

6- تخم اسفرزه: دارای طبیعتی سرد بوده و حاوی املاح معدنی و ویتامین های مختلف می باشد.

7- تخم شلغم: طبیعتی گرم داشته و سرشار از ویتامین C و املاح معدنی و ضد چاقی بوده و برطرف کننده سرما خوردگی و آسم می باشد .

8- تخم چغندر: این دانه طبیعتی معتدل داشته و سرشار از ویتامین ها و املاح معدنی بوده و خاصیت پاک کنندگی دارد .

9- تخم منداب: طبیعتی گرم دارد و سرشار از املاح معدنی بوده و مانع از پیچیدن تخم در شکم قناری میگردد  برای دوران قبل از جفت حتما یک هفته قبل از جفت کردن به ماده ها روزی چند عدد اضافه در جیره غذایی آنها قرار دهید و این موضوع بیشتر در سری اول تخم گذاری اهمیت دارد.

10- تخم گشنیز: طبیعتی گرم داشته و اشتها آور و ضد انگل است .

11- تخم شاهدانه: طبیعتی گرم دارد ، پرچرب و محرک است و بهتر است در جیره غذایی قناری کمتر وارد شود

12- کافشه: یا اصطلاحا کوشه که دارای طبیعتی گرم و چرب است و در زمان جوجه کشی برای تقویت جوجه ها زیاد استفاده میشود.