نگهداری جوجه مرغ در منزل

همان طور که گفته شد ۲۴ ساعت پس از تولد به جوجه ها محلول آب شیرین ۴ الی ۵ درصد بدهید. یعنی به ازای هر لیتر آب ۴ یا ۵ گرم شکر در داخل آن حل کنید. برخی افراد توصیه میکنند که محلول آب قند بهتر است که به مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت در دسترس جوجه ها باشد. همچنین محیط نگهداری آنها را گرم نگه داشته و نکات گفته شده در این مقاله را عملی کنید.

غذای جوجه مرغ در هفته اول

بهترین غذا برای تغذیه جوجه مرغ محلی در منزل همان پلت استارتر است. ولی اگر به پلت آماده دسترسی ندارید باید بتوانید با ترکیب نمودن دان ها و مواد مختلف غذای مورد نیاز جوجه ها را تأمین کنید. علاوه بر غذا جوجه ها همیشه باید به اب تازه و گوارا دسترسی داشته باشند. لذا با توجه به جثه جوجه ها از آبخوری مخصوص استفاده نمایید و هر روز آب آشامیدنی انها را تعویض کنید.

برای تهیه غذای جوجه یک روزه در منزل می توانید از ترکیب پودر سویا، پودر ذرت و کمی پودر استخوان استفاده کنید. همچنین حتما از سفیده تخم مرغ به شکل آب پز شده و رنده شده برای تغذیه جوجه های یک روزه استفاده کنید. این خوراکی برای جوجه ها بسیار مقوی و مفید می باشد.

لازم به ذکر است که برخی افراد به اشتباه در روزهای اولیه به جوجه پودر گندم میدهند. بایستی ذکر شود که پودر گندم و یا گندم آسیاب شده دیر هضم بوده و باعث ضعیف شدن روده، بی حالی و حتی مرگ جوجه ها میشود. بنابراین تا سن ۱۰ روزگی از پودر گندم برای تغذیه جوجه ها استفاده نکنید. همچنین در هفته اول مخصوصا در ۳ روز اول بایستی مولتی ویتامین به آب آشامیدنی جوجه ها اضافه شود. مولتی ویتامین در روزهای اولیه برای تأمین احتیاجات غذایی و رفع استرس جوجه ها بسیار عالی می باشد. البته علاوه بر مولتی ویتامین، استفاده از الکترولیت نیز در روزهای اول توصیه میشود.

میزان مصرف غذای جوجه ها بر اساس سن آنها

در تغذیه جوجه یک روزه یکی دیگر از نکات مهم مقدار دان مصرفی می باشد. دان مورد نیاز جوجه ها باید با توجه به سن آنها و به مقدار کافی در اختیار آنها قرار بگیرد. پر نمودن بیش از حد دانخوری ها باعث هدر رفت دان و افزایش هزینه های تولید خواهد شد. همچنین کمبود دان نیز باعث گرسنگی و سوء تغذیه در جوجه ها میشود.

هر یک قطعه جوجه یک روزه تا سن یک هفتگی به طور متوسط روزانه ۱۲ گرم دان مصرف میکند. این میزان از سن ۷ روزگی الی ۱۴ روزگی به ۱۷ گرم در روز افزایش پیدا میکند. در هفته سوم نیز جوجه ها به طور متوسط ۲۳ گرم دان و در هفته چهارم هر روز ۲۹ گرم دان مصرف میکنند.

چرا به آب جوجه یک روزه شکر اضافه میکنند؟

محلول آب شیرین باعث رفع بی حالی جوجه ها و کاهش استرس آنها میشود. همچنین گلوکز اشتهای جوجه ها را تحریک نموده و سبب میشود که جوجه  ها به دنبال غذا بگردند و برای تغذیه اقدام کند.

اما در استفاده از شکر و آب شیرین در تغذیه جوجه ها باید احتیاط نمود. چراکه گلوکز و قند زیاد باعث اسهال در جوجه ها میشود. همچنین نبایستی به جای شکر از ملاس استفاده شود.

۲۴ ساعت پس از جوجه ریزی نیز بایستی چینه دان جوجه ها بررسی شود. این کار به جهت اطمینان از شناسایی دانخوری ها و آبخوری ها توسط جوجه ها انجام میگیرد. چینه دان جوجه ها کمی پایین تر از گلوی آنها بوده که اگر آن را لمس کنید باید نرم و پر باشد.