مرغ ها جانوران کم خرجی اند و تنها باید مکانی را برای نگهداری آنان مهیا کرد. بدون نیاز جفت نر (خروس) نیز اقدام ب تخم گذاری می کنند. اما اگر می خواهید تخم ها نطفه دار باشد به جفت نر نیاز است.

انواع نژاد:
گلپایگان:
این نوع نژاد از مرغ حاصل تلافی مرغ ولسامر((WelSummer هلندی با نژاد بومی ایران است که نژادی دو منظوره است.(گوشتی و تخم گذار)
عملکرد این نوع نژاد از بقیه نژاد ها بهتر است و همچنین از قدرت و سازگاری بالاتری برخوردار است.

گوشتی:
مرغ های گوشتی با توجه به ژنتیک خود مستعد وزن میباشند و در سن حداکثر 6 ماهگی به وزن تقریبی 2-3/2 کیلوگرم میرسند. البته با توجه به این موضوع نیز باید جیره غذایی آنها دارای پروتوئین بالایی باشد،ازویژگی های ظاهری آن می توان به تاج و ریش کم پشت و پریده رنگ و سرد و منقاری راست و نازک اشاره کرد.

محلی:
این نوع نژاد از مرغ که احتمالا با آن آشنایی کافی دارید از تحرک فراوان وقوی و سرحال و البته  پرخوری بسیار برخوردار است.از خصوصیات ظاهری آن می توان به پرهای قرمز رنگ، منقارقوی و کوتاه، رشد تاج و ریش مناسب و گردن دراز اشاره کرد . این نوع از مرغ به علت کیفیت بالا و بومی بودن در بازار عامه  از استقبال خوبی  برخوردار شده و با توجه به دیدگاه مردم به کیفیت غذای خوب در برخی از شهرها قیمت مرغ محلی به 2 برابر قیمت مرغ صنعتی میرسد.

سفید:
این نوع نژاد از پرهای سفید و تاج و و ریشی قرمز برخوردار است.این نژاد از تخم گذاری بالایی برخوردار بوده و پرورش دهندگان صنعتی  نیز از آن به منظور تولید تخم و گوشت آنها را پرورش میدهند. این نوع مرغ از مقاومت بدنی و تحمل بالایی در برابر تغییرات آب و هوا برخوردار است و در عرض 6 ماه بالغ شده و حدودا 280 تخم در سال می گذارد.

پاکوتاه:
این نژاد دارای پاها، تاج، ریش و نوک کوتاهی میباشد.به علت جثه ی کوچک و وزن کم با این نام آنرا صدا می زنند. همچنین کشیده شدن بالها نشان از این دارد که این نژاد تا حدودی قابلیت پرواز دارد و کنترل آن کمی مشکل است.

کاکلی:
این نوع از مرغ دارای خوی آرام و اهلی بوده اما بسیار فعال و کنجکاو می باشد. از ویژگی های بارز این گونه کاکل روی سر آن و پاهای کوتاه آن است. از ویژگی های دیگر آن میتوان به منقار قوی، کوچک و خم ، دم رو به بالا و کی بلند آن اشاره کرد.