اهمیت گندم در تغذیه جوجه مرغ

قبل از بیان تاثیرات مصرف گندم در تغذیه جوجه مرغ بهتر است با ویژگی های گندم خوب دارای بالاترین ارزش غذایی آشنا شوید تا بتوانید گندم با کیفیت را از گندم های بی خاصیت را تشخیص دهید . گندم دارای انواع مختلفی است که برای مصارف مختلف خوراکی مورد استفاده صنایع مختلف نانوایی ، شیرینی پزی ، آشپزی ، مصرف دام و طیور قرار می گیرد . اما گندمی که برای جوجه مرغ استفاده می شود که مبحث اصلی این مقاله است ، باید دارای چه ویژگی های ظاهری باشد تا بتواند بیش تری انرژی و پروتئین را برای طیور تامین نماید .
گندم در مکان های مختلفی از شرایط جوی و آب و هوایی تولید می شود که بر این اساس به دو گونه بهاری و زمستانی کشت می شود . از لحاظ ظاهری گندم ها به دو رنگ قرمز و سفید می باشند و در دو بافت سخت و نرم تولید می گردند که هر یک دارای پروتئین و ارزش غذایی متفاوتی است . برای مثال گندم سخت که دارای پروتئین و نشاسته بیش تری است ، پس مشخصا از مقدار لیزین بالاتری هم برخوردار است که به دلیل وجود نشاسته بالا در گندم های سخت ، در پخت نان ، کیک و شیرینی و تولید مواد غذایی نشاسته دار مانند ماکارونی ، مورد استفاده قرار می گیرد .
برخی از محصولات کشاورزی در حال رشد ، در فصول مختلف سال به علت شرایط نامناسب جوی آب و هوا ، دچار یخ زدگی می شوند که باعث بی کیفیت شدن و از بین رفتن محصول می شود . در رشد گندم اگر چنین اتفاقی بیافتد ، مقدار سنتز نشاسته سازی در گیاه متوقف شده و گندم از حالت سرسبزی و نشاط به شکلی پژمرده و کوچک در می آید و وزن گندم یخ زده نسبت به گندم معمولی بسیار کاهش می یابد . انرژی گندم های یخ زده در مقایسه با گندم خوب ، کاهش می یابد ولی در مصرف آن برای تغذیه طیور جوان و تازه متولد شده باید مقداری دقت داشت و زیاده روی نکرد . علاوه بر آن وجود ماده ای به نام پنتوزان در گندم باعث تغییرات در هضم مواد می شوند که بر اساس تحقیقات انجام شده روی پرندگان جهت تاثیرات مختلف گندم در رشد آن ها ، مربوط به تغییر و یا عدم هضم پنتوزان می باشد . باز دارنده هایی به نام آلفا آمیلاز موجود در قسمت نشاسته ای گندم نیز تحت پلت شدن گندم از بین می روند.

خرید گندم برای مرغ و اهمیت آن

شرکت دام و طیور تولید کننده انواع خوراک دام و طیور به صورت پلت شده و یا آرد متناسب با نوع و نیاز دام و طیور مختلف می باشد . تولید گندم بوجاری به واسطه این شرکت با استفاده از بهترین کشت های گندم در کشور که مربوط به منطقه خوش آب و هوای بوجار دارای خاکی حاصلخیز می باشد ، صورت گرفته است . با مراجعه به فروشگاه آنلاین دام و طیور می توانید از خرید گندم برای مرغ ، با کیفیت و درصد تبدیل بالا ، برخوردار گردید . هم چنین به جهت آشنایی با نحوه و مقدار مصرف آن برای مرغ در سنین مختلف و یا پرندگان مختلف پرورشی می توانید از مشاورین این شرکت تولیدی و معتبر به صورت تخصصی راهنمایی بگیرید . قیمت گندم جوجه مرغ در فروشگاه دام و طیور به علت تولید و عرضه مستقل از دیگر شرکت ها و واسطه ها ، بسیار مناسب و مقرون به صرفه می باشد که متقاضیان می توانند با مراجعه به فروشگاه اینترنتی دام و طیور ، از خرید گندم مرغی با قیمت تولیدی بهره مند گردند .